Урок 24 квітня

Тема уроку: Біосфера як цілісна система.
Опрацюйте матеріал підручника §59
Перегляньте відео з теми 

"Біосфера як цілісна система.  Частина І"

 та 

"Біосфера як цілісна система Частина ІІ"



1.    Біосфера, її межі 
Біосфера – екологічна система, межі якої зумовлені життєдіяльністю організмів.
Межі біосфери:
-        Атмосфера – газувата оболонка (до озонового шару);
-        Гідросфера – водна оболонка;
-        Літосфера – верхня тверда оболонка Землі.
Жива речовина виконує такі функції:
-        Газова (фотосинтез, дихання);
-        Концентраційна (накопичення хім. елементів);
-        Окисно-відновна (окиснення речовин з утворенням солей та оксидів);
-        Біохімічна (під час обміну речовин).
2.    Колообіг речовин у біосфері (Розповідь вчителя з елементами бесіди, повідомлення учнів)
У біосфері відбувається постійний кругообіг елементів, які переходять від організму до організму, у неживу природу і знову до організму.
Кругообіг Оксисену. Оксиген поширений у живих організмах у складі хімічних сполук, а в атмосфері він представлений двома простими речови­нами — киснем O2 і озоном O3. Кисень потрапляє в атмосферу вна­слідок фотосинтезу, коли виділяється як побічний продукт фото­хімічної реакції. Озон утворюється у верхніх шарах атмосфери внаслідок поглинання киснем ультрафіолетового випромінювання Сонця. Живі організми використовують кисень у процесі дихання для окиснення органічних сполук до карбон(ІУ) оксиду й води, які потім знову можуть використовуватися у процесі фотосинтезу.
Кругообіг Карбону. Природні сполуки, до складу яких входить Карбон, постійно зазна­ють змін, унаслідок яких здійснюється кругообіг Карбону. Важлива роль у кругообігу Карбону належить карбон(IV) оксиду, який входить до складу атмосфери. Цей газ надходить в атмосферу внаслідок бага­тьох процесів —виверження вулканів, горіння палива, розкладан­ня вапняку, дихання живих організмів, процесів бродіння і гниття. З повітря СO2 у значних кількостях поглинається наземними рослинами та фітопланктоном Світового океану. Процес поглинан­ня СO2 відбувається тільки на світлі — фотосинтез, унаслідок якого утворюються органічні сполуки, що містять Карбон. Із рослин, які поїдаються тваринами, Карбон переходить у тва­ринні організми. Тварини виділяють Карбон у вигляді вуглекис­лого газу під час дихання. Рослини і тварини з часом відмирають, починають гнити, окислюватись і частково перетворюватися на СO2, що повертається у повітря й знову поглинається рослинами. А частково рослинні та тваринні рештки у ґрунті перетворюють­ся на горючі копалини — кам’яне вугілля, нафту, природний газ. Горючі копалини використовують як паливо, внаслідок згоряння якого СO2 знову повертається в атмосферу.

Підготуйте повідомлення про екологічні проблеми Землі 
у вигляді презентації (до 5 слайдів) 
та надішліть на e-mail: ignatchenko3011@gmail.com

Немає коментарів:

Дописати коментар